Skip to content

Disiplinat

ES1A1030

Brazilian Jiu Jitsu

Brazilian Jiu-Jitsu apo BJJ konsiderohet ne menyre universale tashme si nje nga artet luftarake më efikase në botë.  I njohur si “arti xhentil apo i butë” BJJ fokusohet ne ngushtimin e menjehereshem te distances me kundershtarin, hedhjen e tij ne toke dhe finalizimin e kundershtarit nepermjet kapjeve dhimbjeprurese dhe manipulimit te gjymtyreve dhe trupit si dhe shtrengimit dhe bllokimit te rrugeve te frymemarrjes apo eneve te gjakut.  BJJ i jep individeve me te vegjel apo te brishte nje shans te barabarte apo me te mire per te perballur kundershtare me te fuqishem.

Kickboxing

Muay Thai dhe Kickboksi jane sporte luftarake qe praktikohen me goditjet me duar dhe me kembe.  Muay Thai e ka origjinen qe ne shekullin e 16-te ndersa Kickboksi ka ardhur si kombinim i disa nga teknikave te karatese, muai thai dhe boksit.  Kickboksi eshte sport shume popullor ne Europe dhe praktikohet shume edhe nga femrat te cilat e praktikojne jo vetem per vetembrojtje por edhe per te mbajtur nje forme te mire fizike. Muay Thai eshte shume i perhapur ne Azi po gjithashtu ne rritje dhe ne Europe dhe Amerike, sidomos me popullaritetin ne rritje te MMA-se.

ES1A8678

Mixed Martial Arts

Sporti luftarak i boksit nuk ka nevoje per shume shpjegime.  Nje nga sportet luftarake me te lashta, ai ka pushtuar zemra

Mixed Martial Arts apo MMA si njihen random ne gjithe boten eshte kulminacioni i evolucionit te derimetanishem te arteve luftarake.  Ne shqip, kjo disipline mund te perkthehet ne Arte Luftarake te Kombinuara (apo perziera). 

Karate

Karateja eshte nje nga artet luftarake me te perhapura ne te gjithe boten dhe kjo vjen per shume arsye.   Ushtrimi i karatese jo vetem qe te meson vetembrojtje dhe pergatit nje trup te shendetshem, por mbi te gjitha rrenjos ne karakterin e ushtruesve disipline, kembengulje, perqendrim dhe vetebesim.   Femijet qe ushtrojne karate jo vetem qe shkarkojne energjite e tyre negative ne palester, por fitojne veti te karakterit qe i shoqerojne ata gjate gjithe jetes.

Brazillian Jiu Jitsu për Fëmijë

Brazilian Jiu Jitsu është  një nga artet luftarake që praktikohet gjithnjë e më shumë nga femijët në botë.  Vetë krijuesit e Brazilian Jiu-Jitsu, familja Gracie, ua fillojnë BJJ fëmijëve apo nipërve të tyre që në moshën 3 vjecare.  Gjithsesi, në Tirana MMA Center ne rekomandojmë që fëmijët të regjistrohen rreth moshës 5 vjec.  Brazilian Jiu-Jitsu për fëmijë zhvillohet shpesh në formë lojërash në mënyrë që fëmijët të mësojnë lëvizjet dhe teknikat e ndryshme në mënyrë sa më argëtuese.

MMA Për Fëmijë

Në disiplinën e MMA (Arteve Luftarake të Përziera), synimi parësor është që përmes programit, fëmijët të zhvillojnë vetëbesim përballë cdo situate dhe zhdërvjellësi të shëndetshme për trupin dhe mendjen. Fëmijët mësojnë të marrin vendime sekondë pas sekonde, cka i aftëson për situatat jetësore. MMA përmban elemente të disa sporteve si: Jiu-Jitsu Braziliane, Judo, Kick-box, Karate.

mma femije

Brazilian Jiu-Jitsu u be shume e famshme fillimisht ne Amerike e me pas ne bote pasi Royce Gracie (i biri i Helio Gracie i cili bashke me vellain e tij Carlos Gracie jane themeluesit legjendar te BJJ) mori pjese ne kampionate te arteve te ndryshme luftarake dhe arriti te mposhte kundershtare shume me te fuqishem dhe te medhenj se ai qe perfaqsonin disiplina te tjera si boksi, savate,  kickboksi, judo, sumo, mundja etj.  Nje video permbledhje e shkurter me luftat e Royce Gracie gjendet ne kete video.

Pas fitoreve te Royce Gracie-t, te gjithe ata qe ishin te dedikuar ne rrugen e arteve luftarake fillluan te mesojne Brazilian Jiu-Jitsu.  Sot BJJ eshte pjese e arsenalit dhe programit stervitor te te gjithe garuesve dhe kampioneve te botes qe garojne ne kampionate te arteve luftarake te kombinuara.  Nje nga anet me te mira te Brazilian Jiu Jitsu eshte qe mund te ushtrohet nga kushdo, pavaresisht nga forma fizike, mosha apo gjinia.  Ne fakt, Brazilian Jiu Jitsu eshte perfekte per vetembrojtje per femra sepse shume nga teknikat finalizuese te BJJ praktikohen nga pozicione ne dukje te pafavorshme per to.  Video me poshte eshte marre nga nje emision ku nje drejtuesi i emisionit, nje djale qe ka ushtruar shume arte luftarake, ndeshet me nje vajze qe ushtron Brazilian Jiu Jitsu.  Shihni videon ne youtube per te pare rezultatin….

Ne Tirana MMA Center Brazilian Jiu-Jitsu ushtrohet ne klasat per te rritur si dhe klasa per femije.   Klasat per te rritur ushtrohen me uniforme (gi) si dhe pa uniforme (pa gi).

Orari per te Rritur:

FILLESTARE – Te Hene, te Merkure dhe te Premte:  18:30-20:00

TE PERPARUAR – Te Hene, te Merkure dhe te Premte: 20:00-21:30

Te Shtune ora 11:00 Stervitje e Lire.

BRAZILIAN JIU JITSU PER FEMIJE
Brazilian Jiu Jitsu eshte gjithashtu nje nga artet luftarake qe praktikohet gjithnje e me shume nga femijet ne bote.  Vete mjeshterit e Brazilian Jiu-Jitsu, familja Gracie, ja fillojne BJJ femijeve apo niperve te tyre qe ne moshen 3 vjecare.  Gjithsesi, ne Tirana MMA Center ne rekomandojme qe femijet te rregjistrohen ne klasen e femijeve rreth moshes 4-5 vjec.  Brazilian Jiu Jitsu per femije zhvillohet shpesh ne forme lojerash ne menyre qe femijet te mesojne levizjet dhe teknikat e ndryshme ne menyre sa me argetuese.

Orari per femije:

Te Hene, te Merkure dhe te Premte ora 17:30-18:30

Cmimi

Cmimi per te ushtruar Brazilian Jiu Jitsu 3 here ne jave eshte 3500 leke ne muaj.  Per te ushtruar 6 here ne jave eshte 6000 leke ne muaj.

 

Klasat ne Tirana MMA Center zhvillohen ne grup me pjesemarrjen e djemve dhe vajzave.  Ato zgjasin rreth 90 minuta dhe perbehen nga mesimi i teknikave, stervitje me thaset e kickboksit si dhe stervitje per lufte me kontakt (sparing) jashte dhe brenda ringut.   Klikoni ketu per te pare disa foto.

Oraret:

E Marte, e Enjte, e Shtune:  18:30-20:00

Cmimi:

Cmimi eshte 3500 leke ne muaj.

Sic thote vete emri, ne kete disipline perfshihen te gjithe artet luftarake te mundshme ne vartesi dhe te aftesive te individidit.  Gjithsesi, pavaresisht nga preferencat individuale, ushtruesit e Mixed Martial Arts kane nevoje te praktikojne te pakten dy aspekte te dyluftimit – aspektin e dyluftimit ne kembe dhe aspektin e dyluftimit ne toke.

Historia moderne e MMA ne boten perendimore filloi me Ultimate Fighting Championship 1 (apo UFC 1) ku perfaqsues te arteve luftarake te ndryshme si boksi, sumo, kickboksi, mundja, Brazilian Jiu-Jitsu etj. garuan “stil kunder stilit” per te pare kush do fitonte.  Deri ne ate kohe, pershtypja e spektatoreve, bazuar dhe nga filmat e shumte, ishte qe artet luftarake qe perqendroheshin ne dyluftimin ne kembe do ta kishin shume te lehte fitoren.  Rezultati i habiti te gjithe kur Royce Gracie, perfaqsuesi i Brazilian Jiu-Jitsu i mundi te gjithe, megjithese ishte nje nder sportistet fizikisht me te dobet ne dukje.   Kur Royce Gracie e perseriti suksesin e UFC 1 edhe ne UFC 2 dhe UFC 4 (ai nuk mori pjese ne UFC 3), te gjithe bota e arteve luftarake e kuptoi se kishim hyre ne nje ere te re ku ata qe zoteronin vetem nje art luftarak kishin nevoje ta plotesonin arsenalin e tyre dhe me njohuri nga arte te tjera luftarake.  Shih kete video per nje permbledhje te shkurter te ndeshjeve te Royce Gracie:

Qe nga UFC-te e para, garuesit profesioniste ne MMA sterviten ne nje game te gjere disiplinash – ata sterviten te pakten ne nje “striking” art (art dyluftimi ne kembe) si kickboksi, boksi, muay thai apo karateja, dhe te pakten ne nje art dyluftimi ne toke si mundja apo judo dhe domosdoshmerisht dhe absolutisht te gjithe ushtrohen ne Brazilian Jiu-Jitsu.  Ndonese tashme jane hapur dhe te ashtuquajtura shkolla MMA neper bote, gjithsesi ushtruesit patjeter mesojne disiplinat e mesiperme si klasa me vete dhe pastaj perpiqen te bejne kombinimin e tyre ne klasat e MMA.

Per arsyet e permendura me lart, dhe klasa e MMA ne Tirana MMA Center eshte me e pershtatshme per ata ushtrues qe kane nje fare experience te pakten nje nje nga artet luftarake te dyluftimit ne kembe dhe dyluftimit ne toke.  Por, edhe nese nuk keni experience ne asnje nga keto, kjo klase mund te sherbeje si nje prezantim qe ju mund te keni me boten e arteve luftarake qe t’ju ndihmoje pastaj per te vendosur se ku do i thelloni me tej njohurite tuaja.

MMA per Femijë

Te Tirana MMA Center ne kemi dhe klasën e MMA per fëmijë.  Stervitja permban elemente ushtrimor te karakterit fizik te pergjithshem, elemente te arteve luftarake si kickboksi, mundja, BJJ, xhudo etj. Programi stervitor eshte i pershtatur per moshat e vogla/reja me objektiv in per te pasur femije sa me te shendetshem, te disiplinuar dhe vetebesim. por pa bërë goditje apo dyluftime që mund ti dëmtonin ushtruesit.

                                                             Orari i MMA per Femije
FemijeHene, Merkure, Premte:                                      16:00-17:30

                                                             

     Orari i MMA per te Rritur
RriturMarte, Enjte, Shtune :                                      20:00-21:30

                                                           

                                                               STRIKING
BoksHene, Merkure, Premte: 17:00-18:30
KarateMarte, Enjte, Shtune:18:30-20:00
KickboksMarte, Enjte, Shtune :20:00-21:30

 

                                                                   GRAPPLING
BJJ FillestarHene, Merkure, Premte: 18:30-20:00
BJJ PerparuarHene, Merkure, Premte: 20:00-21:30

 

Klasat në grup janë 3500 lekë në muaj për dike që ushtron 3 herë në javë, 6000 lekë në muaj për dike që ushtron 6 herë në javë.

t e shikuesve dhe ushtruesve per shume kohe.  Boksieri i famshëm Muhammad Ali (a.k.a Cassius Clay) vazhdon te jete figura sportive me e njohur ne te gjithe boten.

Ne Tirana MMA Center boksi ka te gjitha kushtet per te apasionuarit e rinj e te vjeter.  Klasa e boksit kombinohet dhe me te apasionuarit pas MMA apo fitnesit te cilet mund te bejne fit-boks.

Oraret: Marte, Enjte, Shtune 20:00-21:30

Cmimi: Cmimi per tre seanca ne jave eshte 3500 leke ne muaj.

 

Klasat e karatese ne Tirana MMA Center jane per meshkuj dhe femra. Ushtruesit praktikojne tre here ne jave per rreth 90 minuta.  Qellimi yne eshte qe ata jo vetem te mesojne aftesite e duhura vetembrojtese dhe sportive nga karateja por te permiresohen ne te gjithe aspektet e jetes se tyre, perfshi dhe mbarevajtjen shkollore.

Oraret:

Te Marte, te Enjte dhe te Shtune ora 17:00-18:30.

Cmimi:

Cmimi mujor eshte 3500 leke.

 Championship (UFC), Pride apo Strikeforce.  Te gjitha klasat ofrohen ne ambient profesional dhe nga instruktore te specializuar me arsim te larte qe e kuptojne vleren e arteve luftarake si mjet vetembrojtje, pergatitje fizike dhe te forcimit te karakterit.

Klasa e vetembrojtjes ka per qellim qe te mesoje ato individe qe nuk kane kohe apo mundesi te ushtrojne nje art luftarak ne menyre te rregullt me teknikat me te thjeshta dhe efikase per te mbrojtur veten ne raste rreziku.   Teknikat qe mesohen jane kombinim i arteve luftarake te ndryshme dhe jane te pershtatshme per femra dhe meshkuj.

Orari

Klasat mund të zhvillohen  në vartesi te grupeve te krijuara.  Gjithashtu ofrohen dhe klasa private/personale sipas orareve qe mund te diskutohen me instruktorin. Telefononi +355 69 402 4540 per me shume informacion dhe per tu rregjistruar.

Çmimet

Klasat në grup janë 3500 lekë në muaj për dike që ushtron 3 herë në javë, 5000 lekë në muaj për dike që ushtron 6 herë në javë.  Për klasat private telefononi të diskutoni me instruktorin.

Mos harro, nuk behesh dot i “zoti i vetes” duke pare filmin “Never Back Down”!!!  Bashkohu me ne në Tirana MMA Center qe të mesosh aftesi te reja, te permiresosh formen tende fizike dhe te çimentosh vetebesimin per perballjen e c’do veshtiresie.